SPORTTÖRTÉNETI KIÁLLÍTÁS

 

A szervezett sportélet kezdetét Ózdon 1909-ben a Labdarúgó Szakosztály megalakulása jelentette. Flachbart Frigyes Budapestről Ózdra került tisztviselő korábbi angliai útja során találkozott a „football”-al. Kezdeményezésére 1909-ben megalakult a szakosztály. 1911-től 1923-ig a mérkőzéseket a jelenlegi Velence lakótelep helyén lévő pályán játszották.

Az ÓVASE fejlődése a Fortuna lövészegylet focicsapatával indult meg. A vasgyáron kívül Ózd községben is megindult a szervezett sportélet, mikor Marosi Tóth János létrehozta a labdarúgó, az asztalitenisz, a sakk és a kerékpáros szakosztályokat. Az úszósport megindulását az 1905-ben megépült gyári fürdő tette lehetővé.

Az I. világháború után a gyártelepi iskola pedagógusainak kezdeményezésére jött létre az első atlétikai pálya az iskola udvarán. 1921-ben további egyesületek is létrejöttek (ÓKISE, ÓMTK), melyekből 1923-ban megszületett az ÓTSE (Ózdi Törekvés Sport Egylet). Ez volt az első alapszabállyal rendelkező Sportegylet Ózdon.

1933-ban megalakították az ökölvívó szakosztályt.

A II. világháború után a legjelentősebb esemény Ózd sportéletében a Stadion 1958-as átadása volt.

1952-ben az ózdi sport a Vasas Szakszervezet hatáskörébe került és felvette az ÓVTK (Ózdi Vasas Testgyakorlók Köre) nevet, 1959-től pedig az ÓKSE (Ózdi Kohász Soprt-Egyesület)nevet viselte.

1958-ra készült el az új stadion, amely az Ózdi Kohászati Üzemek kezelésében az Ózdi Vasas sportkört szolgálta. Az új létesítmény felszereltsége lehetővé tette, hogy a labdarúgás mellett egyéb sportágak is fejlődjenek, így a kézilabda, atlétika és teke, majd a súlyemelés is.

Az ózdi sportegyesületek számos, nemzetközi szinten is kiváló élsportolót, köztük 14 olimpikont nevelt.

Kiállításunk anyaga sportolóink díjain, emléktárgyain keresztül mutatja be az ózdi sport történetét, valamint a szakosztályok létrejöttét és tevékenységét a kezdetektől egészen a közelmúltig.